Anketa

Odkial ste sa o nás dozvedeli?

Inštalácia operačného systému z USB Flash

Tlačiť

V súčasnosti je množstvo notebookov, netbookov a ultrabookov bez mechaniky na cd alebo dvd médiá. Väčšinu času to nevadí ale ak je nutné nainštalovať operačný systém (OS) bežne si človek neporadí.
Riešenie však existuje. Jednou z možností je použiť inštalátor zo siete, ale je tu problém, treba mať na to vytvorenú infraštruktúru.
Druhou, oveľa dostupnejšou metódou, je inštalácia s USB disku. Nie je to nič zložité a príprava trvá do 10 minút.

A na to stačí pár jednoduchých krokov a 15 minút času.

Pred použitím je dobré si stiahnuť niektorí z týchto programov:
Windows 7 USB/DVD tool  pre použitie vo Windows určený pre operačné systémy Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 (32-bit or 64-bit)  alebo UNetbootin , ktorý je použiteľný aj pod operačnými systémami MAC OS X a Linux nie len Windows.

Celý postup budem písať primárne pre UNetbootin, ten dokáže bez problémov vytvoriť bootovacie médium z akéhokoľvek operačného systému, kdežto Windows 7 USB/DVD tool pracoval iba s Microsoftími (Windows 7, XP, ME), i keď majú deklarovanú podporu linuxu oba programy, médium vytvorené pomocou Windows 7 USB/DVD tool bolo vždy nečitateľné.

1.) Budeme potrebovať funkčný počítač s OS Windows (poprípade s Linuxovou distribúciou alebo MAC OS X) a ISO obraz inštalačného média.
2.) Prázdny USB flash disk s minimálnou kapacitou o veľkosti ISO a naformátovaný na FAT32 alebo NTFS. Pri linuxových distribúciach stačí väčšinou kľúč s kapacitou 1GB rovnako ako pre Windows XP a pre Windows Vista alebo Windows 7 by mal stačiť 4GB.
3.) Spustite UNetbootin a vyberte jeden z navrhnutých spôsobov. Vytvorenie z vybraných distribúcií linuxu.

1


Obr.1 UNetbootin úvodná obrazovka
Pre väčšinu prípadov sa však bude používať druhá varianta z obrazu ISO.
V podstate by už mal byť disk USB rozpoznaný a tak stačí nájsť ISO obraz.

2

Obr.2 Výber ISO obrazu z disku

4.) Kliknutím na OK potvrdíte výber a prebehne inštalácia.
Po ukončení stačí  kliknúť na ukončiť a následne je možné daný USB disk použiť na spustenie a poprípade inštaláciu operačného systému v počítači.

3

Obr.3 Priebeh vytvárania bootovateľného USB disku

5.) Zasunúť USB disk do počítača kde chceme nainštalovať nový Operačný systém a spustiť ho.

6.) Pri štarte vstúpiť do BIOSu a v nastaveniach Boot treba vybrať zariadenie USB (pri USB diskoch Kingston sa zobrazí presný typ)
Potvrdiť uloženie a pri štarte sa spustí inštalátor OS alebo Live distribúcia linuxu a stačí už iba sledovať postup a dodržať inštrukcie na inštaláciu.

Vcelku jednoduchou a rýchlou metodou je vyriešený problém s inštaláciou na zariadenie ak nie je k dispozícií mechanika CD/DVD.

Článok vytovril nezávislý prispievateľ. Ďakujeme.

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest
Predajňa počítače: ROSNER PC, Václav ROSNER - PC, Krásnohorská 3, Bratislava - Petržalka, www.rosnerpc.sk, rosnerpc@gmail.com, Tel.: 02 3900 7762.
Návrhy na mieru a predaj počítačov, notebookov, servis počítačov, tvorba WEB stránok, PC doplnky, médiá, služby, papiernictvo.
Kamenný a internetový obchod.